Personal

First name Surname E-mail Phone Title  
Bo Alfredsson alfred@kth.se +46-8-7907667 Professor i hållfasthetslära, studierektor  
Mossab Alzweighi mossab@kth.se   Doktorand  
Martin Bjurman bjurma@kth.se   Industridoktorand  
Magnus Boåsen boasen@kth.se   Doktorand  
August Brandberg augustbr@kth.se   Doktorand  
Chiara Ceccato ceccato@kth.se   Postdoktor  
Philip Croné pcrone@kth.se   Doktorand  
Carl Dahlberg carldahl@kth.se   Forskare, Spåransvarig  
Pål Efsing efsing@kth.se   Adjungerad professor i materialmekanik för kärnkraftsäkerhet  
Carl-Magnus Everitt cmev@kth.se   Doktorand  
Jonas Faleskog faleskog@kth.se +46-8-7908977 Professor i hållfasthetslära  
Christian Gasser gasser@kth.se +46-8-7907793 Professor i biomekanik  
Peter Gudmundson petergu@kth.se +46-8-7907556 Professor i hållfasthetslära  
Priyank Gupta priyank@kth.se   Doktorand  
Armin Halilovic arminh@kth.se   Doktorand  
Belinda Håkansson bhak@kth.se +46-8-7907543 Utbildningsadministratör (tjänstledig)  
Jörgen Jansson jorjan@kth.se +46-8-7907551 Tekniker  
Erik Jungstedt erikjun@kth.se   Doktorand  
Artem Kulachenko artem@kth.se +46-8-7908944 Universitetslektor i hållfasthetslära  
Lisa Källström elikal@kth.se +46-8-7907543 Utbildningsadministratör  
Ulrika Lagerblad ulag@kth.se   Industridoktorand  
Per-Lennart Larsson plla@kth.se +46-8-7907540 Professor i hållfasthetslära, ansvarig för doktorsprogram, proprefekt  
Hailong Li haili@kth.se   Postdoktor  
Irene Linares Arregui irenela@kth.se +46-8-7907502 Forskare  
Petter Lind pettlind@kth.se   Doktorand  
Magnus Lindell lindel@kth.se   Gruppchef TR8-admin  
Susanna Lundgren susannac@kth.se   Affilierad fakultet, Siemens Industrial Turbomachinery AB  
Eva Lundmark Berg evalb@kth.se +46-8-7908644 Personaladministratör  
Rami Mansour ramimans@kth.se   Forskare  
Gustav Marin gmarin@kth.se   Industridoktorand  
Christopher Miller chrismi@kth.se   Doktorand  
Jonas Neumeister jonasn@kth.se +46-8-7907647 Universitetslektor i hållfasthetslära  
Erland Nordin erlandn@kth.se   Industridoktorand  
Erik Olsson erolsson@kth.se   Postdoktor  
Mårten Olsson mart@kth.se +46-8-7907541 Professor i tillförlitliga konstruktioner, prefekt  
Göran Rådberg gradberg@kth.se +46-8-7907551 Tekniker  
Mahdi Saadati msaadati@kth.se   Affilierad fakultet, Epiroc Rock Drills AB  
Michal Sedlak msedlak@kth.se   Doktorand  
Hossein Shariati hsha@kth.se   Doktorand  
Hjalmar Staf hjalles@kth.se   Industridoktorand  
Vedad Tojaga tojaga@kth.se   Doktorand  
Bugra Ucel ucel@kth.se   Doktorand  
Malte Wallmeier maltewal@kth.se   Postdoktor  
Henrik Wentzel hwentzel@kth.se   Affilierad fakultet, Scania CV AB  
Martin Öberg martinob@kth.se +46-8-7907547 Föreståndare för laboratoriet  
Sören Östlund soren@kth.se +46-8-7907542 Professor i förpackningsteknologi  
           
           
           
           
           
           
  Efternamn Förnamn Titel Telefon
Rådberg Göran TEKNIKER +46 8 790 75 51
Sedlak Michal DOKTORAND
Gaisina Vladilena DOKTORAND
Everitt Carl-Magnus DOKTORAND
Östlund Sören PROFESSOR +46 8 790 75 42
Jansson Jörgen VERKSTADSTEKNIKER +46 8 790 75 51
Alfredsson Bo PROFESSOR +46 8 790 76 67
Mansour Rami FORSKARE
Dahlberg Carl FORSKARE
Kaplan Magdalena DOKTORAND
Neumeister Jonas UNIVERSITETSLEKTOR +46 8 790 76 47
Olsson Mårten PREFEKT +46 8 790 75 41
Kulachenko Artem PROFESSOR +46 8 790 89 44
Brandberg August DOKTORAND
Lind Petter DOKTORAND
Tojaga Vedad DOKTORAND
Saadati Mahdi AFFILIERAD FAKULTET
Alzweighi Mossab DOKTORAND
Shariati Hossein DOKTORAND
Öberg Martin LABORATORIEFÖRESTÅNDARE +46 8 790 75 47
Gasser Christian PROFESSOR +46 8 790 77 93
Halilovic Armin DOKTORAND
Ceccato Chiara POSTDOKTOR
Gudmundson Peter PROFESSOR +46 8 790 75 56
Croné Philip DOKTORAND
Wallmeier Malte POSTDOKTOR
Ucel Ibrahim Bugra DOKTORAND
Boåsen Magnus DOKTORAND
Larsson Per-Lennart PROFESSOR +46 8 790 75 40
Olsson Erik FORSKARE
Faleskog Jonas PROFESSOR +46 8 790 89 77
Gupta Priyank DOKTORAND
Lagerblad Ulrika industridoktorand
Miller Christopher DOKTORAND
Innehållsansvarig:Lisa Källström
Tillhör: Hållfasthetslära
Senast ändrad: 2019-11-04